FMC Technologies

FMC Technologies w Polsce to spółka należąca do Grupy FMC Technologies Inc, która jest wiodącym dostawcą rozwiązań technologicznych dla branży energetycznej. Firma zajmuje się projektowaniem, produkcją i obsługą zaawansowanych systemów wspomagających poszukiwania, odwierty oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. 


Uznana przez magazyn Fortune najbardziej podziwianą firmą w branży a według Forbesa jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, FMC Technologies zatrudnia ponad 18 000 pracowników. Oddziały firmy znajdują są w 30 krajach, przede wszystkim tam, gdzie prowadzone są intensywne eksploracje źródeł ropy naftowej i gazu ziemnego na lądzie lub morzu. Usługi świadczone przez FMC Technologies można podzielić na trzy kategorie: eksploatacja pola naftowego, wstępne oczyszczanie w instalacji podwodnej oraz usprawnienie produkcji.


Polski oddział FMC Technologies w Krakowie zatrudnia obecnie 100 pracowników, głównie inżynierów, którzy wspierają międzynarodowe projekty prowadzone przez firmę przede wszystkim w Europie i Afryce. Zespół tworzą młodzi i otwarci ludzie, którzy z zainteresowaniem pogłębiają swoją wiedzę dotyczącą technologii wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z dna morskiego.

Strategia HR

Agnieszka WąsFMC Technologies to firma z branży energetycznej projektujaca rozwiązania technologiczne dla największych wydobywców ropy naftowej i gazu ziemnego na całym świecie. Nasi pracownicy to głównie inżynierowie, specjalizujący się w wąskiej i mało znanej w Polsce branży jaką są technologie wydobycia podwodnego.


Misją HR w FMC Technologies jest proaktywne wspieranie strategicznego rozwoju firmy, przede wszystkim poprzez poszukiwanie inżynierów chętnych do rozwoju swojej kariery zawodowej w branży energetycznej, pomoc w budowaniu ścieżek rozwoju pracowników w firmie. HR wspomaga również kreowanie przyjaznego miejsca pracy poprzez propagowanie kultury firmy opartej na naszych wartościach kluczowych, takich jak bezpieczeństwo, współpraca, innowacja, ludzie, spójność, skoncentrowanie na kliencie oraz jakość.


Nasi pracownicy otrzymują szerokie możliwości współpracy w środowisku międzynarodowym. Wielu z nich uczestniczy w rozbudowanych programach wdrożeniowo-szkoleniowych i spędza kilka pierwszych miesięcy pracy za granicą w Norwegii lub Szkocji. Wielu innych kontunuuje swoją karierę zawodową w jednym z naszych oddziałów w Europie lub Afryce. Oprócz wsparcia, które dostarczamy pracownikom w pierwszych miesiącach pracy, w ramach programu onboardingu oraz pomocy mentora, ważnym elementem globalnego programu rozwoju kompetencji pracowników FMC Technologies jest FMC University, który obejmuje szkolenia w takich dziedzinach jak inżynieria, nauki stosowane, zarządzanie projektami, planowanie, przywództwo i umiejętności zawodowe. Pracownicy mogą korzystać z katalogu szkoleń dostępnego online, który zawiera szeroką selekcję kursów dostępnych w różnorodnych lokalizacjach na świecie lub też za pośrednictwem e-learningu.


Obecne wyzwania, jakie stoją przed działem HR to rekrutacja pracowników, praca nad kształtowaniem wizerunku firmy oraz rozwój pracowników. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy na kilku uczelniach technicznych innowacyjny projekt pod nazwą „Get a Job in 1 Day”, w wyniku którego zatrudniliśmy absolwentów do pracy w naszym dziale projektowym. W najbliższym czasie planujemy również uruchomienie programu praktyk letnich dla studentów kierunków technicznych zainteresowanych rozwojem w branży subsea.

Agnieszka Wąs, HR Manager